Psy są istotami społecznymi i każdy pies chce przynależeć do swojej grupy. Dla każdego psa ważna jest nasza obecność, aby poprawić komfort naszego psa w różnych sytuacjach. Przykładowo podając nasz pies spotyka innych ludzi lub innego psa i jak możemy wtedy naszym działaniem zapewnić psu większy komfort? Kiedy to wsparcie socjalne jest potrzebne, a kiedy nie trzeba tego wsparcia socjalnego udzielać psu?
Jak wspierać psa, który boi się burzy?
W takim przypadku należy usiąść spokojnie na podłodze i jeżeli pies do nas podejdzie to wziąć psa na ręce lub zwyczajnie zacząć go głaskać. W ten sposób nie pogłębimy u niego lęku przed burzą, a jeżeli pies naprawdę boi się burzy to w ten sposób możemy mu tylko i wyłącznie pomóc. Jeżeli pies nadal będzie bał się burzy to poprzez naszą obecność dodamy mu tylko i wyłącznie wsparcia. Pies, który dostaje wsparcie od człowieka może poczuć się lepiej,
pewniej i bezpieczniej. Czasami zdarza się, że jakiś pies zaczyna intensywnie gonić naszego psa,
a on nie wie jak ma się zachować w takiej sytuacji. Co w takim przypadku może zrobić opiekun?
Najlepszym rozwiązaniem o ile sytuacja nie jest zagrażająca naszemu życiu należy kucnąć,
aby pies wiedział, że u nas ma swoje schronienie, że u nas znajdzie pomoc. Pies będzie czuł,
że jesteśmy z nim w interakcji jeżeli będzie czuł się zrozumiany. Tylko pytanie ilu opiekunów tak naprawdę rozumie własnego psa? Czy zawsze jesteśmy w stanie poprawnie odczytać emocje naszego psa? Czy wiemy czego nasz pies w danym momencie potrzebuje? Dla psa bardzo ważna jest stabilność emocjonalna opiekuna oraz stabilne otoczenie w którym zwierzak wychowuje się.
Przy spacerach należy scharmonizować się ruchowo z psem oraz pozwolić psu spokojnie wąchać.
Najczęściej kiedy pies widzi się z innym psem pierwszy raz to często ustalają między sobą pewne granice i zasady przebywania w swoim otoczeniu. Kiedy nasz pies podbiega do nas w jakiejś sytuacji to najczęściej oznacza to, że szuka naszego wsparcia i zwyczajnie nas potrzebuje.
Prawidłowe odczytywanie tego czego nasz pies w danym momencie chce i jakiej strategii potrzebuje
jest bardzo ważne. Niektóre psy potrzebują bliskości, a inne odległości opiekuna, a wszystko tak naprawdę zależy od charakteru psa oraz tego jaką mamy z czworonogiem relację. Obniżona głowa,
bardzo szybkie machanie ogonem oraz szereg innych sygnałów może oznaczać, że pies jest spięty
oraz przestraszony. Przykładowo podając dwójka opiekunów psów znajdują się na łące i ewidentnie widać, że obydwa psy mają ze sobą jakiś konflikt, nie potrafią dogadać się, a opiekunowie tego nie widzą to może spowodować u psów nawet zachowania agresywne, dlatego mając pod opieką jakiegokolwiek psa należy zawsze obserwować co dzieje się w otoczeniu.
Psy spotykając się pierwszy raz niekiedy zaczynają ze sobą rywalizować, aby pokazać kto jest silniejszy w danej interakcji i w ten sposób chcą sprawdzić na co tak naprawdę mogą sobie pozwolić.
Kiedy nasz pies spotyka się z silniejszym od siebie psem to poprzez nawet nasze zachowanie
możemy psu jakoś pomóc - chociażby przez spojrzenie na naszego lub obcego psa.
Wsparcie socjalne dla naszego psa jest na tyle zawiłym zagadnieniem i tak szerokim tematem,
że nie ma jednego rozwiązania, aby wspierać naszego psa, ponieważ trzeba wiedzieć czy nasz pies poradzi sobie samodzielnie w danej sytuacji czy też będzie potrzebował naszego wsparcia - tutaj opiekun musi być zwyczajnie elastyczny w danych okolicznościach i samemu wiedzieć
jak ma się w danej sytuacji zachować. Kiedy nasz pies spotyka się z innym psem to musi on wiedzieć, że jesteśmy razem z nim, jednakże to nie tylko dotyk, kucnięcie przy naszym psie jest ważnym elementem, ponieważ nasza obecność też jest dosyć złożonym tematem. Jeżeli naszego psa nachodzi inny pies to jeżeli jesteśmy na tyle odważni oraz jeżeli sytuacja na to pozwala to jako opiekunowie powinniśmy stawić czoła drugiemu psu i pokazać mu, że skoro zadziera z naszym psem to zadziera tak samo z nami. Pies często komunikuje się z nami tak samo poprzez swoje spojrzenie.
Są takie momenty kiedy powinniśmy być blisko naszego psa i to jest mu najbardziej potrzebne i potrzebuje tego, aby byliśmy obok niego, aby czuł się bezpiecznie. Najważniejszym ostatnim punktem jest zrozumienie psa, ale zrozumienie to umiejętność dostosowania się do tego co dzieje się w danym momencie. Aby zwiększyć pewność siebie psa to należy zaobserwować to w jaki sposób traktujemy psa, ponieważ nie ma konkretnych ćwiczeń na wzmocnienie pewności siebie u psa podobnie jak w przypadku ludzi, ponieważ jeżeli pies nie będzie czuł się z nami komfortowo i bezpiecznie to jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że zbuduje sobie tą pewność siebie. Co zrobić jak obcy pies obszczekuje naszego psa, a nasz pies czuje się w tej sytuacji niekomfortowo?
W takiej sytuacji najlepiej jest zmienić trasę spacerową i unikać przechodzenia obok tego psa
lub przyspieszyć tempo, aby pies nie musiał znajdować się zbyt długo w tej niekomfortowej sytuacji.
Jeżeli jakiś obiekt wzbudza u naszego psa jakiś niepokój np. widzi śmietnik, który obszczekuje to należy kucnąć, aby pies mógł się z tym obiektem zapoznać i tym samym udzielamy naszemu psu wsparcie. Czasami w gabinetach weterynaryjnych zdarza się, że nasz pies zaczyna obszczekiwać innego psa, a co zazwyczaj mówi opiekun do psa w takiej sytuacji? Cicho, nie szczekaj - opiekun powinien dodać wsparcia swojemu psu i zapewnić go, że wszystko jest okej.
Co jeżeli nasz pies boi się innego człowieka? Najlepiej nie wpychać i nie zmuszać psa, aby zapoznawał się z innym człowiekiem jeżeli widzimy, że pies ewidentnie tego nie chce.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję bardzo za każdy komentarz oraz obserwację ♥